ANF Images

Fransa’da gerçekleşen Kürtlere yönelik saldırının ardından Tuzla HDP İlçe yönetimini ziyaret ettik.

Yapmış olduğumuz görüşmede; Kürtlere, HDP’ye yönelik saldırıların karşısında HDP ile birlikte ortak mücadele içerisinde sorumluluk almaya hazır olduğumuzu ve  geçmişte olduğu gibi bu süreçte de HDP ile dayanışma içerisinde olacağımızı bildirmek için ziyarette bulunduğumuzu bildirdik.

Erdoğan tarafından yürütülen HDP’ye yönelik kapatma davasının da gündem edildiği sohbetimizde; aslında bu saldırıların Erdoğan’ın siyasi gücünün yitirmiş olmasından kaynaklandığını ve bu saldırıların yeni olmadığını da; kayyımlardan, vekilliklerin düşürülmesinden, genel başkanlarının tutsak tutuluyor olmasından  ve faşist saldırılar karşında yitirdiğimiz arkadaşlarımızdan bildiğimizi ve bu kapatma davasının da aynı amaçla Erdoğan tarafından yürütüldüğünde ortaklaştık.

HDP’ye yönelik saldırıların karşında sözde demokrasi mücadelesi verme iddiasını taşıyanların, seçim hesapları gereği HDP’yi görünmez kılmaya çalışmakta olduklarını ve bu süreçte yaşanan saldırılar ve kapatma davaları karşında HDP’yi sessiz kılmaya çalıştıklarını vurguladık.

Bu saldırılar yaşanırken katıldığımız bir çok eylem, basın açıklaması ve benzeri siyasal ortamlarda daima HDP’ye yönelik saldırıları gündem ettiğimizi belirttik. HDP’nin devletin kurumlarından bir fayda elde edemeyeceğini, HDP’nin ancak kitlesel eylemlerle savunula bileceğinin önemini vurguladık. Bunun gereği olarak yaklaşan seçimlerde HDP’ye topyekûn saldıranları ve buna çanak tutan burjuva ittifakları karşısına alması gerektiğini dile getirdik. Bağımsız bir siyasal hattın savunulması durumunda ancak bu saldırılara karşı gelebileceğimizi ve emekçilerin ezilenlerin mücadelesini büyüte bileceğimize dikkat çektik. Bu sebeple yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçiminde, neden “Emekçilerin Seferberliği İçi Bağımsız Aday” çalışmasını yürüttüğümüzü ve Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Çetin Eren’in seçim çalışmasını desteklediğimizi anlattık.

Yanımızda getirdiğimiz “Ezen Ulus Devletleri Çatırdıyor Rojhilat Ayakta” başlıklı gazetemizi arkadaşlara ilettikten sonra vedalaştık.

HDP Bağımsız Siyasetle Varolabilir HDP Kitlesel Eylemlerle Savulunabilir!

Anadolu Yakası’ndan Komünistler