Köz’ün arkasında duran komünistler olarak 13 Ocak günü Hisarüstü mahallesi ve Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs’te yürüttüğümüz “Emekçilerin Seferberliği için Bağımsız Aday” kampanyası kapsamında, 15 Ocak’ta gerçekleşecek olan Emek ve Özgürlük İttifakı’nın mitingi için kampanya bildirisini, gazetemizin son sayısını ve “HDP’yi Kitlesel Eylemlerle Savunalım!” broşürümüzü yaygın bir biçimde dağıttık.

Çalışma boyunca Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine ve emekçilerine ve mahalle civarındaki esnaf ve emekçilere yürütmüş olduğumuz seçim kampanyanın siyasi muhtevasını aktarma fırsatı bulduk.

Köz’ün 2023 seçimlerine dair aldığı devrimci tutumu 2019 yılında İBB seçimlerinde aldığımız tutumla birlikte değerlendirerek, yine aynı sorumluluğu üstlendiğimizi belirttik. Seçimlerin bir provası olan HDP’ye dönük hazine yardımlarının kesilmesi ve kapatma davasının yine gündeme gelmesine karşı eylemli bir hatta duramayanların Erdoğan’ın seçimleri oldubittiye getirmesi durumunda seslerini çıkartamayacaklarını, böylesi bir durumda Erdoğan’a karşı bir emekçi seferberliği örmek için ezilenlere gerekli güveni veremeyeceklerini dile getirdik.

Emekçi seferberliğini örmenin yegâne yolunun düzen güçlerinden bağımsız bir mücadele hattı örmekten geçtiğini önemle vurguladık. Bu mücadele hattından elbet seçimlerde siyasi gerçekleri emekçilere açıklayan aktif bir seçim çalışması yürütmekle gidilebileceğinin altını çizdik. Köz’ün Çetin Eren’in cumhurbaşkanı adaylığını desteklerken böyle bir çalışma yürüttüğünü aktardık.

Düzen güçleri ve onları bekleyen reformistlerin seçimlere dair suskunluk içerisinde olmaları bir yana, bugün Erdoğan karşısında emekçilerin ve ezilenlerin sesini yükseltmeyi amaçlayan kanlı canlı bir adayı, Çetin Eren’i desteklemenin seçim dönemecinde alınacak tek devrimci tutum olduğunu vurguladık.

Hazırladığımız “HDP’yi Kitlesel Eylemlerle Savunalım!” broşürü ile birlikte emekçi mahallelerinde seçim kampanyamız kapsamında yürüttüğümüz güncel siyasi faaliyetlerimizden örneklerin de yer aldığı seçim bültenini, “Düzen İttifaklarından Kopalım! HDP’yi Kapattırmayalım!” şiarlı Köz özel sayısını ve yürüttüğümüz seçim kampanyasının 15 Ocak mitingine dair ajitasyon metnini aktif kullanmamız temas ettiğimiz öğrenci ve emekçilere siyasi görüşlerimizi bütünlüklü bir biçimde aktarmamıza yardımcı oldu. Böylelikle, seçimlerin bir provası olan HDP’ye dönük baskıların artmasının karşısında HDP’yi savunmanın ancak düzen güçlerinden bağımsız bir seçim çalışması yürütmekle mümkün olabileceğini somut bir biçimde anlatabildik.

Demokrasi için Tek Yol Devrim!

Düzen İttifaklarından Kopalım, HDP’yi Kapattırmayalım!

Paris-HDP-DBP… DBP’ye Sahip Çık! HDP’yi Kapattırma!

İki Turda da Burjuva İttifaklara Oy Yok!

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Bağımsız Aday Çetin Eren’i Destekle!

Üniversitelerden Komünistler