Köz’ün arkasında duran komünistler olarak, 2 Ocak Pazartesi akşamı, Bağcılar’da kamu emekçisi bir ailenin misafiri olduk. Emekçilerin Seferberliği İçin Bağımsız Aday kampanyası kapsamında organize ettiğimiz, kampanya adına da konuşulan ev ziyaretimizde, Köz’ün yaklaşan seçimlerdeki tutumunu açıkladık.

Geçmişte Okmeydanı Hastanesi’nde temizlik görevlisi olarak çalışmış ve aynı hastanede hemşirelik yapmış iki emekçi ve Eğitim-Sen’li bir öğretmen olan kızları ile sohbetimizde, yaklaşan seçimlerde bağımsız tutumun öneminden bahsettik. Erdoğan’da cisimleşmiş demokrasi sorunundan, burjuva muhalefetin buna bir çözüm getiremeyeceğinden söz ettik. Demokrasiyi göstermelik de olsa vaad etmeyen Millet İttifakı’na, demokrasi kırıntıları ümidiyle destek veren sol akımların tutumuna ve Köz’ün ayrı konumlanışına değindik.

Kampanyaya dönük soruların yanı sıra, “emekçilerin seferberliği nasıl sağlanır?” sorusu ile karşılaştık. Köz adına bu soruya verdiğimiz yanıt, devrimci parti idi. Türkiye’deki demokrasi sorunu ve demokrasi için devrimden başka yol olmadığına dair tespitlerimizin peşine, devrimin de ancak bir devrimci parti önderliğinde zafere ulaşabileceğini açıkladık ve “Bütün ülkelerin komünistleri, birleşin!” çağrımızın güncelliğinden söz ettik.

Emekli kamu emekçisi arkadaş ile sendikal faaliyet üzerine sohbet ettik. İşçilere gerçekleri açıklamak sorumluluğunun devrimcilerin üzerinde olduğundan, reformist solun ise bunu engellemeye dönük bir yol izlediğinden konuştuk.

HDP’ye dönük saldırılar üzerine de sohbet ettiğimiz ziyarette, bu saldırılara karşı HDP’yi savunmak gerektiğini vurguladık. Eve geldiğimizde arkada açık olan televizyon programında İmamoğlu davası konuşuluyordu. İmamoğlu’nun gündemde geniş yer tutmasına karşılık Semra Güzel’in vekilliğinin düşürülmesinin böyle gündem edilmediğinden bahsettik. Bu noktada sessizliğe gömülenin ise bizatihi Türkiye solu olduğunu açıkladık ve bunu Amerikancı Millet İttifakı projesinin HDP’yi gündemden uzak tutma stratejisiyle ilişkilendirdik. Bu projeye dair daha geniş görüşlerimizi de aktardık.

Gelecekte Bağcılar’da gerçekleştireceğimiz çalışmalarda omuz verme sözü aldığımız kamu emekçisi aile ile birçok konuda sohbet etme fırsatı yakaladık. Görüşlerimizin karşılık bulduğunu gözlemledik.

Düzen ittifaklarına iki turda da oy yok!

Demokrasi için tek yol devrim!

Devrim için devrimci parti!

Beşiktaş’tan Komünistler